Jineoloji Dergisi’nin 16’ncı sayısı çıktı

Jineoloji Dergisi’nin 16’ncı sayısı çıktı

Jineoloji Dergisi’nin 16’ncı sayısı çıktı

Jineoloji Dergisi’nin 16’ncı sayısı çıktı

Jineoloji dergisinin 16’ncı sayısı “Demokratik Komünal Ekonomi” başlığı ile okuyucuyla buluştu

Jineoloji dergisinin 16’ncı sayısı “Demokratik Komünal Ekonomi” başlığıyla çıktı. 3 ayda bir okuyucuyla buluşan bilim kuram dergisi Jineoloji, üç yılı aşkındır periyodik olarak çeşitli dosya konuları ile okurlarla buluşuyor. Bir önceki sayısında “Demografya”yı konu edinen Jineoloji bu sayısında ise “Kapitalist modernite sisteminin alternatif inşasında başka bir ekonomi mümkün mü” sorusunun peşine düştü.

Derginin bu sayısında “Demokratik Komünal Ekonomi Deneyimi ve Kadın Emeği” Elif Kaya’nın kalemiyle anlatılırken, “Doğal Toplumda Ekonominin Yaşamsal Kültüre Dönüşmesi” başlığı da Çarçel Didar tarafından ele alınacak. Öte yandan dergide “Maternal Ekonomi ve Ataerkil Kapitalizm”, “İki Paralel Hattan Kapitalist Sömürüye Bakmak: Ekonominin Evsizleşmesi, Kadın Görünmezleşmesi, “Direniş Ekonomisi Bağlamında Kooperatifçilik ve Toplumsal Dönüşüm”, “Küresel Sömürü ve Eşitsizlik Karşısında Ekonomi Üreten Feministler”, “Yaşamın Örgütlenesinde Kadınların Komünal Ekonomi Arayışları”, “Ortak Bir Yaşamı Sürdürmek İçin Ana Hatlar: Özerklik Açısından Ekonomiye Bakış”, “Emperyalist Küreselleşme Döneminde Kadın Emeği”, “Pazarda Kadın Deneyimi”, “Marksizm, Feminizm ve Ortak Olanlar” başlıkları tartışılacak.

Buğdayı ilk keşfeden kadından, bugün emekleri ile tarlalarda, fabrikalarda, sokaklarda, bilgisayar başında, evlerde, yaşamın her alanında direnen bütün kadınların tarihsel mirasını ve hafızasını sahiplenerek çıkarılan derginin bu sayısı “Metaların anlam dünyasını parçalamadığı bir ekonomi mümkün” diyor.