Jineoloji Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı

Jineoloji Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı

Jineoloji Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı

Jineoloji Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı

Jineoloji Dergisi, son sayısında “Demokratik Siyaset” dosya konusu ile okurlarının karşısına çıktı.
Üç yıldır periyodik olarak birbirinden farklı dosya konularıyla okurları ile buluşan Jineoloji Dergisi’nin Ağustos-Eylül aylarını kapsayan son sayısı raflardaki yerini aldı. Derginin yeni sayısının dosya başlığı “Demokratik Siyaset” oldu.


Hakikat Rejimi’nin “söz ve eylem gücü” olarak Demokratik Siyaset konusunu merkezine alan derginin sunuş yazısında, şöyle denildi:
“Salt bugünün siyaset üretemeyen kriz haline, toplumların siyasetsiz bırakılmasına değil kadınların kapatılma tarihine karşı direniş tarihinin ve geleceğinin de biricik yolu, yöntemi olarak demokratik siyasetin anlamını, kurumlarını, kazanımlarını ve devam eden üretimini jineolojî ile yeniden düşünmek için başladık. Bu yolculukta yine direnen dünya halkları, kadınları eşlik etti bize. Kazanımlarımızı görmek yetmezdi, eksiklerimizi de paylaştık; ancak böyle tamamlanabilirdik.


Görünmez kılınan kadın varlığının, toprağın altındaki, duvarların ardındaki sırrının peşine düşen kadınlara tarihin fısıldadıklarını göz ardı edemezdik. Eşeledikçe demokratik siyasetin sunacağı alanlarla kadın bilgisinin açığa çıkma, yorumlanma ve toplumsallaşma ihtimalini gördük. Kâinatın her bir zerresine ulaşmak, o zerrelerin anlamının peşine düşmek, bugünü ve yarını inşa etmenin, yaşama bütünlük kazandırmanın çaresiydi.”
Dersinin bu sayısında kaleme aldıkları yazıları ile birçok isim yer aldı.


Nagihan Akarsel’in “Demokratik Siyasete Dair Bir Anlam Çerçevesi”; Emine Özmen’in “Özgürlük ve Yaratım Anlarının Sanatı; Politika”; Semiha Arı’nın “Dâhil Olmak ya da Karşı Durmak: Kadın örgütlerinin ana akım yapılarla ve devletle ilişkileri”; Olcay Yaser’in “Alternatif Politika Üreten İnanç, İdeoloji, Örgütlenmelerde Kadın”; Dilar Dirik’in “Özerk Kadın Politikası: Var olan ile Muhtemel Arasında”; Meral Çiçek’in “Kadın Özgürlük Zihniyetiyle Katıldığında Siyaset Demokratikleşir”; Fatma Koçak’ın “Kazanılmış hak mı, lütuf mu?”;  Zelal Ayman’ın “Yerel Kadın Örgütlenmelerinin Güçlenmesi ve Mücadelenin Farklı Düzeyleri ile İlişkilenmesi”; Vilma Rocío Almendra Quiguanás’ın “Yerel Cauca’daki Mücadele Deneyimlerimiz Üzerine Düşünceler: Bir Ulus Devlet için Savaşırken Özgürlük Hakkında Neler Konuşulur?”; Fidan Can’ın “Kadınların Zamanı”; Nesrin Orun’un “Annelik Siyasetinden Annelerin Siyasetine: Plaza De Mayo, Cumartesi ve Barış Anneleri’nin Mücadelesi” başlıklı yazılarının yanı sıra Ayşe Berktay’ın “Leyla Güven Portresi” yazısı da derginin son sayısında yer aldı.